مقالات آموزشی

آشنایی با تتراپک

تتراپک چیست؟

با تتراپک بیشتر آشنا شوید

هر روز در سراسر جهان میلیاردها لیتر آب، شیر، آب میوه و سایر مواد غذایی مایع مصرف می شود. تتراپک، بسته بندی هایی برای محافظت از ارزش غذایی و طعم محصولات داخل آن است. این ظروف موجب می شوند تا غذا از آلودگی توسط باکتری ها و سایر میکروب ها محافظت شود، به این معنی که محصولات می توانند ماه ها بدون خراب شدن در قفسه فروشگاه باشند. به لطف فناوری تتراپک، بسته بندی و توزیع مایعات و محصولات غذایی به مصرف کننده تسهیل شده است.

تاریخچه تتراپک

تتراپک یک شرکت سوئدی-سوئیسی چندملیتی بسته بندی و فرآوری مواد غذایی است که دفتر مرکزی آن در لوند، سوئد، و پولی، سوئیس است.

تتراپک توسط روبن راوسینگ تاسیس شد و بر اساس نوآوری اریک والنبرگ، یک کارتن کاغذی با پوشش پلاستیکی چهار وجهی شکل، که نام شرکت از آن گرفته شد، ساخته شد. در دهه‌های 1960 و 1970، توسعه بسته‌بندی تترا بریک و فناوری بسته‌بندی آسپتیک، عرضه و ذخیره سازی را امکان‌پذیر کرد و به طور قابل‌توجهی فرایند توزیع و ذخیره‌سازی را تسهیل نمود.

در بسته بندی تتراپک از چه موادی تهیه می شود؟

کارتن های تتراپک از شش لایه تشکیل شده است که به محافظت از شیر، آبمیوه یا نوشیدنی داخل آن در برابر میکروب ها، نور خورشید و هوا کمک می کند. این شش لایه خاص از سه ماده ساخته شده است. ماده اصلی در تمام بسته ها مقوا است، یک ماده خام قابل بازیافت ساخته شده از چوب.

دو نوع بسته بندی تتراپک وجود دارد. یکی اسپتیک Aseptic است که به صورت جعبه مستطیل شکل با تاخوردگی در قسمت بالایی دیده می شود، شبیه یک کارتن سوپ که معمولا آدر کمد قرار داده می شود و دیگری در قسمت بالای بسته بندی “حالت شیروانی” دارد که شبیه یک کارتن شیر معمولی است و معمولا در یخچال نگهدای می شوند.

کارتن های بسته بندی های تتراپک عمدتاً از کاغذ ساخته می شوند. 75 درصد بسته تتراپک از مقوا، 20 درصد پلی اتیلن و 5 درصد آلومینیوم است. این سه ماده با استفاده از گرما و فشار روی هم قرار می گیرند تا یک زره شش لایه را تشکیل دهند که از محتویات در برابر نور، اکسیژن، هوا، خاک و رطوبت محافظت کنند. علاوه بر این، کارتن های تتراپک سبک وزن با امکان حمل و نقل آسان هستند که قابلیت بازیافت دارند.
فناوری اسپتیک اجازه می دهد تا محصول داخل آن بدون نیاز به مواد نگهدارنده تازه بماند. بسته تا زمان باز شدن نیازی به نگهداری در یخچال نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *